Bezienswaardigheden in Praag - de Oude Stad


Kruitpoort in Praag (Prasna Brana)
Op deze plaats bestond al een toegangspoort tot de Oude Stad van Praag in de 11e eeuw, één van de 13 toegangspoorten met deze functie in die tijd. In 1475 legde Koning Vladislav II op deze plaats de eerste steen voor de Nieuwe Toren, een geschenk aan hem van de stad ter gelegenheid van zijn kroning. De poort had weinig waarde als verdedigingswerk, de rijke decoraties en beeldhouwwerken hadden slechts als doel het prestige van het nabijgelegen koninklijk hof te versterken. De bouw werd 8 jaar later gestopt toen de Koning moest vluchten in verband met rellen. De huidige naam van de poort houdt verband met de functie van opslagplaats voor buskruit in de 17e eeuw. De rijke decoraties, ernstig beschadigd tijdens de Pruisische bezetting van 1757, werden in 1876 vervangen.De Kruitpoort bevindt zich aan de Namesti Republiky (vlakbij het metrostation) en is regelmatig open voor publiek.

Oude Stadhuis van Praag (Obecni Dum)
Het meest prominente Art Nouveau gebouw van Praag staat op de plaats van het voormalige paleis van het Koninklijk Hof, de residentie van de koning tussen 1383 en 1485. Na eeuwenlang leeg te hebben gestaan werden de overblijfselen van het gebouw eerst gebruikt als seminarie en later voor het militaire college. Het gebouw werd rond 1900 gesloopt om plaats te maken voor het huidige gebouw van het culturele centrum met exhibitie-ruimtes en een auditorium naar een ontwerp van Antonin Balsanek en Osvald Polivka. In het gebouw bevindt zich de voornaamste concert-locatie van Praag, de Smetana-hal. Het interieur van het gebouw is gedecoreerd met werk van vooraanstaande Tsjechische artiesten uit het eerste decennium van de 20e eeuw, waaronder dat van Alfons Mucha.Sint Jacobskerk (Kostel Sv. Jakuba) in Praag
Deze aantrekkelijke Barokke kerk was van origine de Gotische pastorie van een klooster. De kloosterorde, een tak van de Franciscanen, werd in 1232 door Koning Wenceslas I uitgenodigd om zich in Praag te vestigen. Na een brand in 1689 werd het herbouwd in de huidige Barokke stijl. De tombe van Graaf Vratislav van Mitrovice, de meest aansprekende Barokke tombe in Bohemen. Het verhaal wil dat de Graaf per ongeluk levend werd begraven en dat hij later rechtop zittend in de tombe werd aangetroffen. De akoestiek van de kerk is uitermate geschikt voor voor de vele concerten die hier worden gegeven.