Hierden, een dorp op de Veluwe
Hierden is een dorp in de gemeente Harderwijk in de provincie Gelderland. Het ligt in het noorden van de Veluwe en telt ongeveer 2700 inwoners. Het is een agrarisch dorp met vele Noord-Veluwse boerderijen, waarvan er veertien tot rijksmonument benoemd zijn. Het kasteel en landgoed de Essenburgh is in het bezit van de Norbertijnse kloosterorde, die in twee kloostergemeenschappen op het landgoed wonen, in de priorij de Essenburgh en in de communiteit Mariëngaard.Kasteel de Essenburgh
Tot 1972 hoorde het kasteel bij het dorpje Hulshorst in de gemeente Ermelo maar na de gemeentelijke herindeling ligt kasteel de Essenburgh in Hierden. Sinds 1950 is het kasteel in het bezit van de Norbertijnen. Het kasteel wordt tegenwoordig onder andere gebruikt als hotel. Van de achtendertig hotelkamers zijn zes kasteelkamers te huur die in de oorspronkelijke stijl zijn ingericht. Ook worden de zalen gebruikt voor conferenties, vergaderingen en worden er cursussen en trainingen gegeven. In de kasteeltuin worden tuinconcerten gehouden. Het kasteel wordt ook gebruikt als trouwlocatie. Daarvoor is het prima geschikt met zijn verschillende zalen, de prachtige trappen en de gewelvenkelder. De kasteeltuin is een mooie achtergrond voor de trouwfoto's.
Norbertijnen
De Norbertijnen hebben zich in Hierden gevestigd toen de abdij van Berne in Heeswijk (Noord-Brabant) te vol raakte. Sinds 1943 werd al gesproken over een nieuwe plek voor de Norbertijnen. Maar in 1945, toen het aantal kandidaten opnieuw was toegenomen, werd er serieus naar een nieuwe locatie gezocht. Op 20 juli 1950 vertrokken een twintigtal abdijbewoners naar Kasteel de Essenburgh. De priorij de Essenburgh is het mannenklooster van de Norbertijnen. De Norbertijnen is een kloosterorde van reguliere kanunniken van de Orde van Prémontré. Kanunnik is een titel die gegeven wordt aan bepaalde geestelijken binnen sommige christelijke kerkgemeenschappen. Een reguliere kanunnik maakt deel uit van de samenleving en leeft in een kloostergemeenschap. Reguliere kanunniken bestaan al sinds de twaalfde eeuw en leven volgens een orderegel. In de meeste gevallen is dat de Regel van Augustinus. Ze leggen drie kloostergeloften af, die van zuiverheid, armoede en gehoorzaamheid. Daarnaast zijn er ook de seculiere kanunniken, zij zijn priesters binnen de Rooms-katholieke kerk.
Zustergemeenschap
Er is sinds 1992 een zustergemeenschap, de vrouwelijke Norbertijnen wonen in de kloostergemeenschap Mariëngaard. Eind 1991 heeft abt Ton Baeten toestemming gegeven om de vereniging Mariëngaard op te richten. Sinds september 1992 is Mariëngaard erkend door kardinaal Simonis als zelfstandig onderdeel van de Nederlandse kerkprovincie.
Drie keer per jaar worden landgoedweken gehouden door de kloostergemeenschappen. Het is bedoeld voor mensen die behoefte hebben aan een week van bezinning. Om zo tot rust te komen door samen met de kloostergemeenschap te leven en werkzaamheden op het landgoed te verrichten.