Een rit in de London Eye

De London Eye is een gigantisch reuzenrad, gelegen in Londen, de hoofdstad van Engeland. Het is een van de grotere toeristische trekpleisters van Londen, naast bijvoorbeeld de Big Ben en het Palace of Westminister.
In 1999 is de London Eye gebouwd. British Airways was de opdrachtgever van dit project. Het rad werd gebouwd ter gelegenheid van de milleniumwisseling in het jaar 2000 (vandaar dat de London Eye ook wel aangeduid wordt met de term ‘Millennium Wheel’). Op 31 december 1999 werd de London Eye dan ook geopend door Tony Blair, Britse minister-president. Voor het grote publiek kon het rad echter pas 3 maanden later, in maart, geopend worden wegens technische problemen.
Constructie
Aan de bouw van de velg en poten heeft het Hollandia Kloos, een Nederlands conglomeraat, een groot aandeel geleverd. Dit bedrijf heeft deze zowel ontworpen als gefabriceerd. Naast de velg en poten zijn ook de aandrijving en besturing ontwikkeld door een Nederlands bedrijf, zijnde Bosch Rexroth B.V. De cabines zijn gefabriceerd door een Franse specialist in skiliften, en het glas van deze cabines in Italië. De middenas en naaf komen uit Tsjechië en de lagers uit Duitsland.Cijfers
Bij de opening was de London Eye het grootste reuzenrad ter wereld. Met een hoogte van 135 meter en een diameter van 120 meter is dat ook wel voor te stellen. De omtrek is 424 meter. Verder weegt het volledige rad 1700 ton. Hierbij wegen de poten 310 ton en draagt ook de middenas stevig bij aan het totale gewicht, met zijn 335 ton. Het volledige project heeft 75 miljoen Britse ponden gekost. Gemiddeld trekt de attractie 10000 bezoekers per dag. Per ronde kunnen er 800 passagiers in het rad met 32 capsules, en jaarlijks draait de London Eye dan ook zo’n 6000 keer rond.Onderhand is de titel van grootse reuzenrad alweer vergeven aan de High Roller in Las Vegas,maar in Europa is de London Eye nog steeds het grootste reuzenrad.
Ligging
De London Eye is gelegen aan de zuidelijke oever van de Theems. Aan de overzijde van de Theems staat het Palace of Westminister. Het dichtstbijzijnde trein- en metrostation is het Waterloo Station, vanuit hier is het nog maar zo’n vijf minuten wandelen tot de attractie.Het reuzenrad is erg indrukwekkend om naar te kijken, maar het maken van een rit erin is extra bijzonder. Wat kun je verwachten van zo'n ritje?
Uitzicht
De London Eye biedt een prachtig uitzicht over een groot deel van de stad. Om zoveel mogelijk te kunnen zien vanuit het rad is het natuurlijk handig als het weer een beetje mee zit: bij helder weer is namelijk heel wat te zien (het uitzicht is dan tot wel veertig kilometer), namelijk:- Zeven graafschappen (counties)
- Drie luchthavens (totaal zijn er vijf luchthavens in London)
- Dertien voetbalstadions
- De rivier de Theems en 36 bijbehorende bruggen