InfoNu.nl > Reizen en Recreatie > Buitenland > Overzicht van alle landen van Zuid-Amerika

Overzicht van alle landen van Zuid-Amerika

Zuid-Amerika is een continent op het zuidelijk halfrond van de wereld. Het continent ligt tussen Midden-Amerika en Antarctica. Ten westen van Zuid-Amerika vinden we de Grote Oceaan en in het oosten de Atlantische Oceaan. In de meeste landen van Zuid-Amerika is Spaans de gesproken taal. Er worden echter ook andere talen gesproken. In Brazilië wordt bijvoorbeeld Portugees gesproken, in Frans-Guyana Frans en in Suriname Nederlands. Vrijwel alle klimaatzones komen voor in Zuid-Amerika. Van tropisch regen klimaat tot polair toendra klimaat.
Woestijn klimaten worden aangetroffen langs de kust van Noord-Chili en Peru. De gemiddelde neerslag is 1350 mm per jaar, twee keer zoveel als in elk ander continent.

In totaal wonen er ongeveer 385.743.000 mensen in Zuid-Amerika. De totale oppervlakte van Zuid-Amerika is 17.840.000 km².
In Zuid-Amerika vinden we 's werelds grootste waterval: Angel Falls in Venezuela; 's werelds grootste rivier: de Amazone; 's werelds langste bergketen: het Andes gebergte; de meest droge plek op aarde: de Atacama woestijn; het grootste regenwoud: het regenwoud van de Amazone; en het meest zuidelijk bewoonde plekje op aarde: Puerto Toro in Chili.
De grootste meren van Zuid-Amerika zijn: het Titicacameer, het Poopó- en het Nahuel-Huapimeer. De drie grootste rivieren, van noord naar zuid zijn: Orinoco, Amazone en Paraná.

De huidige etnische samenstelling bestaat uit de volgende groepen:
  • Een belangrijke Indiaanse bevolking (Peru, Bolivia en Ecuador, de binnenlanden van Brazilië, Venezuela en Uruguay);
  • Gemengd Indiaans-Europese bevolking (Colombia, Venezuela, Chili en Paraguay, kustgebieden van Peru en Ecuador);
  • Een belangrijke groepen van Afrikaanse afkomst (Brazilië, de Guyana's, de kustgebieden van Ecuador en Colombia);
  • Groepen van Europese afkomst (Argentinië, Chili, Venezuela, Brazilië en Paraguay en Uruguay)

In de onderstaande tabel vindt u een overzicht van alle landen in Zuid-Amerika, de hoofdsteden van de landen, de talen die er worden gesproken, het aantal inwoners per land en het totale landoppervlakte.

LandHoofdstad TaalAantal inwoners (ca.)landoppervlakte km2
1ArgentiniëBuenos AiresSpaans40.915.0002.780.000
2BoliviaLa PazSpaans, Aymara, Quechua9.780.0001.098.580
3BraziliëBrasiliaPortugees200.000.0008.511.965
4ChiliSantiago de ChileSpaans16.600.000756.626
5ColombiaBogotaSpaans45.600.0001.138.914
6EcuadorQuitoSpaans14.570.000283.561
7Falkland-eilandenStanleyEngels3.14012.173
8Frans GuyanaCayenneFrans206.00090.000
9GuyanaGeorgetownEngels, Creools, Hindi770.000214.969
10ParaguayAsuncionSpaans, Guarani7.000.000406.752
11PeruLimaSpaans, Quechua30.000.0001.285.220
12SurinameParamariboNederlands, Engels, Surinaams480.000163.265
13UruguayMontevideoSpaans3.450.000176.215
14VenezuelaCaracasSpaans26.800.000912.050

Zoals u ziet is Brazilië het grootste land in Zuid-Amerika, en Suriname is het kleinste land.

De metropolen van Zuid-Amerika zijn:
  • Asunción
  • Belo Horizonte
  • Belém (Pará)
  • Bogota
  • Brasilia
  • Bucaramanga
  • Buenos Aires
  • Cali
  • Caracas
  • Córdoba
  • Curitiba
  • Fortaleza
  • Guayaquil
  • La Paz
  • Lima
  • Maceió
  • Maracaibo
  • Medellín
  • Montevideo
  • Natal
  • Porto Alegre
  • Recife
  • Rio de Janeiro
  • Salvador
  • Santa Cruz de la Sierra
  • Santiago
  • Santos
  • São Paulo
  • Teresina
  • Valencia
© 2010 - 2019 Irisnijboer, het auteursrecht (tenzij anders vermeld) van dit artikel ligt bij de infoteur. Zonder toestemming van de infoteur is vermenigvuldiging verboden.
Gerelateerde artikelen
De gemiddelde lichaamslengte per landDe gemiddelde lichaamslengte per landHoe lang zijn mensen in verschillende landen? In welk land bevinden zich gemiddeld de langste en korste mensen zich? De…
Simon Bolivar: De held van Zuid-AmerikaIn de geschiedenis van Europa is er geen persoon te noemen die qua daden in de buurt komt van de bevrijder van Zuid-Amer…
WK voetbal 1998In 1998 was het de beurt aan Frankrijk om het 16e Wereld Kampioenschap voetbal te organiseren. Om meer landen meet te ku…
Zomer en wintertijd wereldwijdZomer en wintertijd wereldwijdVandaag de dag hanteren ongeveer 70 landen ter wereld zomer- en wintertijd. Het enige industriële land dat geen zomer- e…
Chili, een langwerpig land aan de westkust van Zuid-AmerikaChili, een langwerpig land aan de westkust van Zuid-AmerikaChili ligt in Zuid-Amerika en grenst aan Bolivia, Peru en Argentinië. Ook grenst Chili aan de Grote Oceaan en het Andesg…
Bronnen en referenties
  • Foto: http://members.multimania.nl/japitonl/hpbimg/sam.gif

Reageer op het artikel "Overzicht van alle landen van Zuid-Amerika"

Plaats een reactie, vraag of opmerking bij dit artikel. Reacties moeten voldoen aan de huisregels van InfoNu.
Meld mij aan voor de tweewekelijkse InfoNu nieuwsbrief
Ik ga akkoord met de privacyverklaring en ben bekend met de inhoud hiervan
Reactie

Rob Sendar, 30-06-2014 21:37 #1
Niet Suriname, maar Frans Guyana is het kleinste land van Zuid Amerika!

Infoteur: Irisnijboer
Gepubliceerd: 10-05-2010
Rubriek: Reizen en Recreatie
Subrubriek: Buitenland
Bronnen en referenties: 1
Reacties: 1
Schrijf mee!